Epal Palet

PALET NEDİR?

Paketlenen ürünlerin transpalet veya forklift aracılığıyla taşıma ve depolama esnasında zarar görmesini engellemek ve yer değiştirmeleri kolaylaştırmak amacıyla, ürünlerin altına konan ahşap, plastik, metal veya bunların bileşimiyle meydana gelen malzemeler sistemine palet denir. Bu nedenle dış ambalajın en önemli parçalarından biridir.

Üretim sırasında  genellikle ahşap malzemeler kullanılarak üretimi yapılan paletler, nevtürlü çivilerle daha dayanıklı olması için birleştirilir. Artan palet ihtiyaçları ile paletleri zararlı böcek ve haşeratın bir diğer ülkeye ulaşıp o ülkenin bitki sağlığına zarar vermesini önlemek amacıyla fumigasyon veya ısıl işleme tabi tutularak temizlenmektedir. Ürünlerin yükleme ve boşaltma işlemlerinde kullanılarak taşıma ve depolama maliyetlerinizin daha ekonomik hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra ürünlerin özelliklerine, taşıma şekline ve boyutlarına bağlı olarak farklı palet çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar cp, çam, euro, metal, ahşap, tahta, plastik ve modül sandık olarak sıralayabiliriz.

 

EURO PALET

Uluslararası Demiryolları Birliği (International Union of Railways) tarafından onaylaması yapılan ve DIN 15146'da tarifini bulan Uluslararsı yaygın kullanımı 80x120 cm ölçülerinde standart bir palettir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak verilmiştir. Buna göre paletin dış ölçüleri 800x1200 -0+3 mm hassasiyetindedir.

Tahtada kullanılması gereken ahşap malzeme ölçüleri max. %22 nem oranında geçerli olan değerlerdir. EUR Palet olarak da bilinen paletin montajında kullanılan çivinin cinsinden, montajlama koordinatlarına kadar paletin dayanıklılığı maksimum düzeye çıkartacak özelliklerdedir.

Paletlerin üretibilmesi yetki dahilinde olup, kalite kontrolü uluslararası gözetim şirketleri tarafından denetlenmektedir.

Euro Palet'in en önemli özelliği çevreci olması olup, sonuçta tekrarlı ve tamir edilerek kullanılabilmesi nedeniyle maliyeti de düşüktür. Standart olması heryerde ve her sektörde kullanılabilmesine olanak verdiğinden, toplanarak daha ucuz bir bedelle tekrar satışa sunulabilmektedir.

Avrupa ülkeleri zamanla paletlerde standardizasyona giderek,ölçü,kalite,malzeme cinsi ve nem oranı,kullanılan çivi vb. özelliklerini saptamışlardır.Bu standartlara uygun paletler   EURO PALET olarak anılmaya başlanmıştır.

EURO PALET ÖLÇÜLERİ : 80cm x120cm